DOĞA

“Geleceğimiz için doğayı koruyoruz”

Ali Yavuzçehre Vakfı 2023- Eşitlemek Fotoğraf Yarışması
Niyazi GÜRGEN Gümüş Madalya

Güneş Enerji Sistemi

Yavuzçehre olarak, çevresel sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyor ve temiz, sürdürülebilir bir çevreye katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. 2021 yılında hayata geçirdiğimiz güneş enerji sistemimizle, üretimde ve elektrikli araçlarımızda yeşil enerji kullanmaya başladık. Bu adımımızla sadece kendi enerji ihtiyacımızı karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda olası karbon emisyonlarını da önleyerek çevreye olan olumsuz etkimizi en aza indiriyoruz. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma misyonuyla, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz.

Yağmur Suyu Hasadı

Tekstil endüstrisi, yıkama ve boyama işlemlerinde çok miktarda su kullanılması nedeniyle diğer birçok sektöre göre daha fazla su israfında bulunmaktadır.
Yağmur Suyu Hasadı projemiz ile su tüketimimizi azaltıyoruz. 2022 yılından bu yana yağmur suyunu toplayan çatı sistemiyle yağmur suyunu bir rezervuarda depolayıp ve filtreleme sisteminden geçirdikten sonra suyu üretimimizde kullanıyoruz.

Kırpıntıdan İplik

Tekstil endüstrisi olarak üretimde kalan artık kumaşların toplanmasının ardından kumaşlar hammadde, renk ve karışımlarına göre ayrılmaktadır. Ayrılmış durumda olan tekstil atıkları içeriklerine ve hammadde özelliklerine göre sınıflandırıldıktan sonra geri dönüştürülmüş elyaflarla harmanlanarak iplik haline dönüşmektedir. Bu sayede geri dönüşümün bir parçası olan kumaşlar rejenere edilerek tekrar ekonomiye kazandırılmaktadır.

Karbon Ayak İzi

Tekstil sektörünün küresel ısınmaya doğrudan etkisi belirgin olmasa da, sektörün geniş kapsamı ve tedarik zinciri nedeniyle atmosferik kirleticilerin yayılmasına yol açmaktadır. Atmosferde sera etkisi yaratan gazların neden olduğu ve yaşamımızın bir gerçeği haline gelen iklim krizi, gün geçtikte daha da ciddi bir hal almaya ve tüm canlıların yaşamlarını tehdit etmeye devam ediyor. Yavuzçehre Tekstil olarak bu etkileri belirlemek için 2021 yılında ilk kez karbon ayak izini hesaplamaya başlayarak, şirketimizin sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda hareket etmekteyiz.

Atık Yönetimi

Kaynakların daha verimli kullanılması ile, atık oluşumunu engelleyen veya azaltan, atık oluştuğu takdirde ise, doğru ayrıştırma yöntemleriyle geri dönüşümü mümkün olanı diğerlerinden ayıran ve Organik grupların kendi içinde biyo bozunur yöntemler ile doğal döngüsüne geri kazandıran, atık yönetim felsefesidir. Bu Felsefe ile atıkların yaşam döngüsü dikkate alınır ve her atık grubu için sürdürülebilir yönetim şekli seçilir.

Yeşil Çember

Doğa için

Sosyal Medyalarımız:

Bizimle İletişime Geçin:

Ne düşündüğünüzü bize bildirin,

size hemen dönüş yapalım!


tr_TR